Dieta w autyzmie


dieta_autyzm

Autyzm uznawany jest za złożony problem natury zdrowotnej, dlatego też jego leczenie powinno być prowadzone na wielu płaszczyznach. Wśród stosowanych interwencji jedną z najbardziej istotnych jest właściwe postępowanie dietetyczne, a więc odpowiednio dobrana dieta biorąca pod uwagę indywidualne potrzeby dziecka.

Rodzice dzieci autystycznych często obserwują u swoich pociech nadpobudliwość, brak koncentracji i liczne dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Szukając rozwiązania decydują się na różnego rodzaju restrykcyjne, trudne w utrzymaniu, kosztowne, bardzo uciążliwe i stanowiące wyzwanie dla całej rodziny diety.

Wprowadzenie na własną rękę najbardziej popularnych diet eliminacyjnych to bardzo uproszczony sposób postępowania, który może prowadzić do wielu pomyłek – rozważając wprowadzenie jakichkolwiek wykluczeń należy pamiętać, że prawidłowo skomponowany jadłospis powinien zaspokajać podstawowe potrzeby organizmu, powinien być nie tylko dobrze zbilansowany, ale i urozmaicony. Zmiany w diecie dziecka powinny być skonsultowane z dietetykiem.

Prawidłowo dobrana dieta nie musi sprawiać wielu problemów – kluczem jest dokładna diagnostyka. W naszych placówkach pomagamy w ułożeniu diety i diagnostyce –  do każdego małego podopiecznego podchodzimy indywidualnie: umożliwiamy wykonanie badań m.in. pod kątem alergii, nadwrażliwości pokarmowych czy nietolerancji laktozy, na podstawie wyników dajemy konkretne wskazówki i uczymy, jak właściwie komponować codzienny jadłospis oraz pomagamy wdrożyć go stopniowo, żeby był łatwiejszy do zaakceptowania dla dziecka oraz rodziny.

Prawidłowo dobrana dieta może w znaczący sposób pomóc w poprawie funkcjonowania naszego dziecka. Wśród najczęściej wymienianych przez rodziców korzyści znajdują się m.in.:

  • — łagodzenie objawów ze strony przewodu pokarmowego,
  • zmniejszenie częstości występowania biegunek i zaparć,
  • poprawa umiejętności i zdolności uczenia się,
  • poprawa koncentracji,
  • zmniejszenie nadaktywności,
  • poprawa kontaktu wzrokowego,
  • więcej właściwych, adekwatnych do sytuacji zachowań,
  • — poprawa jakości snu,
  • łagodzenie objawów skórnych,
  • ogólna poprawa stanu zdrowia i zadowolenia.

Wprowadzenie zmian w diecie stanowi spore wyzwanie, dlatego rodzicom naszych małych podopiecznych oferujemy możliwość skorzystania z konsultacji z doświadczonym w pracy z dziećmi autystycznymi dietetykiem, który przeprowadzi niezbędne badania, pomoże wprowadzić zindywidualizowaną dietę oraz podpowie, jak uniknąć codziennej monotonii i zapobiegać niedoborom.